KOSGEB Girişimcilik Destekleri

2016 yılı itibariyle 30 bin lira olan hibe kredi 50 bin liraya, 70 bin lira olan faizsiz kredi ise 100 bin  liraya yükselmiş ayrıca 70 saatlik eğitim 32 saate düşürülmüştür.

1.      KOSGEB’İN HİBE KREDİ VERMEDİĞİ SEKTÖRLER

Hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş küçükbaş hayvan alımı, araç kiralama yapmak isteyenler için araç alımı kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için  otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere KOSGEB hibe kredi verilmemektedir.

2.      KOSGEB NE KADAR HİBE  KREDİ VERİR ?

Desteklenen sektörlerde 50.000 TL karşılıksız geri ödemesiz, 100.000 TL sıfır faizli (faizsiz geri ödemeli) geri ödemeli kredi verilmektedir.

3.      KOSGEB KREDİSİ ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?

Tek şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmak gerekmektedir.

4.      HİÇ PARASI OLMAYANLAR KOSGEB’DEN PARA ALABİLİRLER Mİ?

KOSGEB Küçük ve Orta Olçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi, Kosgeb tarafından hiçbir müşteriye, iş yeri açmak için para verilmez. KOSGEB’in  amacı, iş yeri açan girişimcileri DESTEKLEMEKTİR.

5.      HİBE İLE İŞ KURMAK MÜMKÜN MÜ?

KOSGEB tarafından hiçbir girişimciye işini kurması için böyle bir para verilmemektedir. KOSGEB hibe krediler bir iş yeri kuruluş sermayesi değildir. KOSGEB hibe krediler girişimcileri destekleme amaçlıdır. KOSGEB’in mantığı;

İşini kur, tüm harcamalarını faturalandır ve yaptığın tüm masrafların %60 ve %80‘ini KOSGEB’ten geri al. (Bu oran cinsiyet ve bölgelere göre farklılık göstermektedir.)

6.      KOSGEB VERDİĞİ PARAYI NAKİT OLARAK MI VERİR Mİ ?

KOSGEB tarafından verilen para iş planı kabul gören girişimcinin, faturalandırdığı giderler içindir. Verilecek para,  istenildiği taktirde girişimciye hizmet sağlayan firmanın hesabına aktarılabilir. Veya girişimciye ödenir.

7.      BANKA BORCU OLANLAR HİBE KREDİ ALABİLİR Mİ ?

KOSGEB’in herhangi bir banka ile bağlantısı bulunmamaktadır. Ancak KOSGEB’den alınacak 100.000 TL geri ödemeli kredi için, Devlet tarafından teminat mektubu istenmektedir. Bu teminat mektubu bankadan veya Kredi Garanti Fonu'ndan alınabilmektedir. Bankaya kredi borcunuz var ise, banka tarafından başvurunuza yapılan değerlendirme sonucunda tarafınıza teminat mektubu verilmeyebilir. Bu durumda kredi borcunuzun olması size engel olabilir. Ancak banka KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL hibe krediye karışmaz.

8.      KOSGEB TARAFINDAN DENETLEME YAPILIR MI?

KOSGEB tarafından yapılan destekler sonrasında, destek alan girişimciler KOSGEB yetkilileri tarafından 3 yıl boyunca denetlenirler. 3 yıl boyunca normal şartlar altında işletmenizi kapatamazsınız (İflas vb. olağanüstü durumlar hariç). Girişimci tarafından, yasal olmayan bir şekilde KOSGEB'den alınan kredi ile satın alınan malzemelerin satılması, kötüye kullanılması veya benzeri bir kötü niyetli davranış tespit edildiğinde, KOSGEB tarafından verilen tüm kredi tutarı, faizi ile birlikte girişimciden geri alınmaktadır. Bu paranın geri ödenmemesi durumunda, icra yoluna başvurulmaktadır.

9.      ESNAFLAR KOSGEB KREDİSİ ALABİLİR Mİ?

KOSGEB’in asıl amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcileri desteklemektir. Bu nedenle faal durumda iş yeri olan girişimciler, iş yerini kapatarak, yeni bir iş yeri açmayı, bu iş yeri için iş planı hazırlayarak KOSGEB’e başvurmayı düşünebilirler.

10.   KOSGEB KURSU HANGİ İLLERDE VERİLMEKTEDİR? SERTİFİKLAR TÜM TÜRKİYE’DE GEÇERLİ MİDİR?

KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kursu Ülkemizin, tüm illerinde verilmektedir. İstanbul’da alınan bir KOSGEB girişimcilik kursu sertifikası ile Ağrı’da KOSGEB hibe kredi başvurusu yapılabilir.

11.   KOSGEB’DEN ARICILIK BÜYÜKBAŞ VEYA KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK İÇİN KREDİ ALINABİLİR Mİ?

Hayvancılık kredileri Tarım Bakanlığı ile ilgili olduğundan genelde bu tür krediler Tarım Bakanlığı destekli olarak  Ziraat Bankasından alınabilmektedir. Bu sebeple inek, koyun, keçi, arı, hayvan alımı için KOSGEB kredisi verilmez. Ancak hayvancılık yapmak amacıyla alınacak araç ve ekipman desteği KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Örneğin süt sağma makinesi, süt muhafaza tankı, mandıra malzemeleri gibi işler için KOSGEB Kredisi alınabilir.

12.   KOSGEB KREDİSİ BANKADAN MI ALINIR?

KOSGEB kredilerinin herhangi bir banka ile ilgisi bulunmamaktadır. Bankaların iş kurmak için vermiş oldukları desteklerin KOSGEB ile ilgisi yoktur. KOSGEB Kamu Kurumudur.

13.   BANKALAR TARAFINDAN KOSGEB KREDİSİNE İCRA GÖNDERİLEBİLİR Mİ?

Girişimcinin borçları için, bankalar tarafından KOSGEB’den alınan destekler veya  kurulan iş yerleri için icra vasıtasıyla icra emri gönderilebilir.

14.   KOSGEB’İN MAKSİMUM ÖDEYEBİLECEĞİ KREDİ NE KADARDIR?

KOSGEB 50.000 TL. geri ödemesiz hibe kredi, 100.000 TL geri ödemeli 0 faizli kredi toplamda maksimum 150.000 TL kredi vermektedir. Ancak KOSGEB erkekler için %60, kadınlar için %80 oranında destek sağlamaktadır. Bu sebeple;

50.000 TL hibe kredi alabilmek için 70.000 TL. civarında bir fatura, 100.000 TL alabilmek içinse, 130.000 TL. civarında bir faturanızın olması gerekmektedir.              

15. KOSGEB TİCARİ ARAÇ İÇİN KREDİ VERİR Mİ ?

Ticari araç için KOSGEB kredi vermemektedir. Ayrıca araç kiralama için araç alımı kredisi verilmez. Ancak araç kiralama şirketlerinin diğer giderleri (ofis, büro giderleri vb. ) için destek sağlanmaktadır. KOSGEB iş makinası kredisi vermektedir.

16.  FAAL DURUMDA OLAN BİR İŞ YERİ İÇİN HİBE KREDİ ALINABİLİR Mİ ?

Faal durumda olan bir iş yeri için destek vermemektedir. Ancak ve ancak işyeri sahibi kapanış verirse, girişimci tarafından işyeri yeniden açılırsa kredi alabilirler. Kapanış verilen iş yerinin içinde bulunan makine ve gerekli teçhizatlar 3 yaşından küçükse, yani 3 yıldan daha yeni ekipmanlar ise, bu ekipmanların parası KOSGEB’den alınabilir. Ancak cihazlar veya makineler 3 yıldan daha fazla kullanılmış ise bu ekipmanlar için KOSGEB kredi ödemez.

17. DİĞER KURUMLARDAN ALINAN GİRİŞİMCİLİK BELGELERİ GEÇERLİ Mİ ?

Halk Eğitim Merkezlerinden veya başka birimlerden alınan Girişimcilik belgeleri ile KOSGEB hibe kredisi alınmaz. Uygulamalı girişimcilik kursunun KOSGEB tarafından verilmesi şarttır.

18. KOSGEB TARAFINDAN VERİLEN SIFIR FAİZLİ KREDİ NE ZAMAN GERİ ÖDENMEYE BAŞLAR?

KOSGEB’den alınan 100.000 TL kredi 2 yıl sonra geri ödenmeye başlar ve 8 eşit taksitle 3 ayda bir geri ödenir.  

Visit fbetting.co.uk Betfair Review